David Černý
Rozprostírají se napříč celou Prahou a zatímco někteří je obdivují, jiní na ně pohlížejí s opovržením. Co přesně vyvolává u Pražanů tak rozporuplné emoce? Řeč je samozřejmě o kontroverzních sochách provokativního umělce Davida Černého. Dneska se vydáme po jeho stopách a zjistíme, kde všude jeho skulptury vyvolávají rozpaky.
David černý tour
Tato trasa vás zavede nejen k nejznámějším sochám Davida Černého, ale zároveň vám ukáže mnohé ze známých i neznámých krás Prahy a poskytne vám skvělou příležitost k procházce a oddychu. Za sebe můžu jenom doporučovat!
Sv. Václav
Socha znázorňuje sv. Václava, jak sedí na břiše mrtvého koně zavěšeného za nohy ke stropu. Kůň má hlavu svěšenou dolů a jeho vyplazený jazyk trčí ven z tlamy – připomíná tak ulovené zvíře. Původně byla socha kvůli výstavě umístěná ve spodní části Václavského náměstí, ale od roku 2000 visí v pasáži Lucerna, kde zůstala dodnes.
Tato zvláštní jezdecká socha má znázorňovat současný stav České republiky očima Davida Černého – nefunguje, ale všichni jen přihlížíme a děláme „jakoby nic“. Socha bude v Lucerně viset do té doby, než bude v zemích Koruny české obnovena monarchie.
miminka na žižkovské věži
Miminka autor původně vytvořil pro instalaci na Muzeu moderního umění v Chicagu. Objevila se ale také v Londýně, a to například na budově české ambasády. Obří miminka mají místo obličeje vyražený jakýsi kód, což z nich dělá nejen strašidelná stvoření, ale taktéž vede k zamyšlení. David Černý se za sebe říká, že mohou upozorňovat na na jedné straně sice lákavý, avšak poněkud děsivý technologický pokrok.
Miminka umístili na Žižkovskou věž poprvé v roce 2000 v rámci akce Praha – Evropské město kultury. Celkem deset soch batolat lezoucích nahoru a dolů mělo být na věži jen dočasně, kvůli kladnému ohlasu však zůstala natrvalo. Miminka se po 17 letech vyměnila za nová, ta jsou zde k vidění od jara 2019.
FRANZ KAFKA “K” | 2014
Pohyblivá socha měří na výšku 10,6 metru. Je složena z 42 rotujících nerezových panelů, otáčejících se nezávisle na sobě. Váží celkem 39 tun, přičemž 24 tun má jen nerezový plech. Celá konstrukce je lesklá. Uvnitř se nachází 21 motorových modulů a více než kilometr kabelů. Jedná se o kinetické umění. Opět se jedná o Davidovo vyjádření k české politické situaci. Podle něj je Kafka posledním záchytným bodem na Národní třídě.
cyberdog
Cyberdog je projekt založený na myšlence pokroku 21. století. Dvoupatrový objekt svým tvarem připomíná hlavu a tělo psa a materiálem vesmírnou loď. Plastika poskytuje návštěvníkům zázemí, jež informuje o posledních trendech a novinkách z oblasti kybernetiky, robotiky a dalších oblastí vědy a techniky.
Součástí je vinárna, kdy je objednání a následné dodání občerstvení zajištěno prostřednictvím nejmodernějších postupů a technologií, včetně robotické ruky, která víno sama nalévá. V interiéru je proto i vozíčková dráha. Ta dopravuje objednané občerstvení přímo k jednotlivým zákazníkům. Hlavní informační plochu centra Cyberdog představuje prosklená fasáda ve druhém patře, která je osazena speciální fólií, díky níž lze sledovat projekci novinek a dalších informací z oblasti vědy a techniky.
Samotná stavba projektu Cyberdog trvala zhruba půl roku. Provoz byl spuštěn v listopadu 2018. Kapacita interiéru přesahuje 40 míst. Jde o první robotickou vinárnu svého druhu v Evropě. Společnost Trigema je investorem celého projektu. David Černý na tomto projektu pracoval pod hlavičkou architektonického ateliéru Black’n’Arch vedeným architektem Tomášem Císařem.
Trifot
Je to 12 metrů dlouhá kráčející plastika z dílny Davida Černého, která byla vytvořena přímo na míru galerii Czech Photo Centre, před níž se nachází. Plastika jakoby přichází od stanice metra Nové Butovice a rozvážně směřuje ke stanici Hůrka. Socha má několik aspektů:
DEN TRIFIDŮ
David Černý se inspiroval kráčející rostlinou z legendárního sci-fi románu Johna Wyndhama „Den Trifidů“. Nerezový tvor Trifot je tvořen ze stativu a hlavy, která se skládá z reálných fotoaparátů. Ty evokují vývoj fototechniky v dějinách lidstva – od měchového fotoaparátu až po foťáky značek Canon a Nikon, lídrů současného trhu. Tyto kamery tvoří oči v obličeji Trifota. Součástí hlavy je model přístroje Leica, který byl vyslán na Měsíc.
BIG BROTHER
Další rozměr je „Big Brother“. Autor tak sděluje, že každý je v téměř neustálém spojení s médiem fotografie. V současném světě lze pořídit fotografii nebo videozáznam každého, a to kdykoliv a kdekoliv. A to ať chcete, nebo nikoliv. Trifot poskytuje touto formou kolemjdoucím zábavu a hru s obrazem. Procházející osobu v určitém bodě Trifot zachytí obrovským okem, sleduje ji, aktivuje kamery a zobrazuje kolemjdoucího na okolních velkoplošných obrazovkách.
TECHNO KOLEMJDOUCÍ
Trifot bulvárem nekráčí sám, ale doprovázejí ho dvě řady dalších technotvorů. Po pravé straně tři v podobě velkoformátových televizí, na které se přenáší obraz kolemjdoucích snímaný Trifotem. Panely také přenášejí aktuální informace o dění v Czech Photo Centre pomocí moderní grafiky, slideshow a videí. Po levé straně se nachází čtyři analogové vitríny s fotografiemi výstav pořádaných v galerii.
Zdroj: https://www.david-cerny-tour.com
Ig: photo_paradise_by_me