AI je tady. Zkratka, kterou ještě většina lidí pár let zpátky neznala, zažívá boom. Někdo označuje příchod umělé inteligence jako mezník v oblasti technologií nebo ji přirovnává k představení internetu. AI v praxi si dnes může kdokoliv vyzkoušet na stránkách OpenAI a dost možná ji někdo z vás již používá na denní bázi.
Jak to ale je s nahrazením lidské práce? Může se stát AI hrozbou a sebrat lidem zaměstnání?
Představme si, že hlavní náplní Vaší práce je tvorba textu. Obory jako žurnalistika nebo PR a obecně marketing by mohly být v blízké době velmi citlivou skupinou. Díky obrovskému množství dat a informací na internetu má umělá inteligence takřka neomezenou představivost a dokáže připravit velmi profesionální výsledky. Ačkoliv na internetu kolují příspěvky o nedokonalostech a odchylkách AI, je pouze otázkou času, kdy bude celá technologie vyprecizována. Obávám se, že tyto obory budou jednou z prvních oblastí, kde bude velmi viditelný úbytek pracovní síly. AI nám ukázala, že ruční psaní tiskových zpráv je částečně neefektivním pracovním úkonem, který by mohl být automatizován počítačovou silou.
Abych zde nešířil pouze obavy, je nutné se také zamyslet nad důvěryhodností poskytnutých informací umělou inteligencí. Internet je dnes relativně svobodným místem projevu a stal se tak ideálním prostorem pro šíření dezinformací. Dnes je možné na internet nahrát jakoukoliv nepravdivou informaci ve formě textu, či jiné grafické podobě a internetové prohlížeče ji rádi zobrazí svým návštěvníkům. Je nutné čerpat z kvalitních zdrojů, které jsou podloženy fakty. Toto si však AI sama nemůže ověřit. Strojové učení nemá lidskou soudnost a zkrátka využije jakýkoliv tok dat, který se zdá být nejvíce relevantním. Toto může mít fatální důsledky pro média, která mají za cíl poskytovat objektivní, nestranné informace. Veškeré výsledky AI budou muset být kontrolovány profesionály ještě před publikací. To znamená, že sice dojde k postupnému úbytku redaktorů ve veřejnoprávních médiích, na druhou stranu ale také k vytvoření nové pracovní pozice pro supervizory. Pro ty bude náplní práce právě manipulace s umělou inteligencí. Ve skutečnosti již existuje post s názvem „prompt engineer“ (doslova příkazový inženýr“), který má za úkol manipulovat se vstupy a výstupy AI.
I přes veškerou sílu moderních technologií a obrovský pokrok za poslední dekádu si nemyslím, že dojde k výraznému porušení trhu práce v technických oborech, u inženýrů a obecně profesionálů.
Mnohem pravděpodobnější je ale implementace nových technologií a nástrojů pro rychlejší a efektivnější výsledky. Pro lidi, kteří se přizpůsobí této uspěchané době, a stanou se kamarády umělé inteligence, se může otevřít cesta k ovládnutí trhu a zefektivnění práce jako nikdy dříve.
Nadcházející roky budou jistě zajímavé a uvidíme, zda nastanou změny tak markantní, jako se někteří odborníci domnívají. Zásadní roli můžou hrát korporátní celky s velkým kapitálem. Pokud dojde k vývoji nebo dotaci do nových platforem, je možné, že nás čeká revoluce ještě dříve, než si myslíme…