Gerald Cotton byl na první pohled optimistický, značně nevyzrálý a bezstarostný chlapík. Zároveň velký nadšenec do bitcoinu, který založil největší společnost pro obchodování s kryptoměnami v Kanadě. Píše se rok 2013 a Gerry zakládá firmu nesoucí název QuadrigaCX. Tohle jméno si dobře zapamatujte, protože se zanedlouho stane osudnou investiční příležitostí pro statisíce nevinných lidí nejen na území Kanady.
QadrigaCX měla sloužit jako bitcoinová burza. Pro ty z vás, kteří se v tomto tématu necítíte dvakrát sebejistě, mohu bitcoinovou burzu přirovnat např. k burze s cennými papíry, kde si můžete koupit třeba akciový podíl nějaké firmy (viz článek O akciích) . V našem případě ale jednoduše přeměníte svoje reálné peníze na digitální měnu – bitcoin.
Bitcoin
Bitcoinu se předpovídala zářivá budoucnost. Na oblíbenosti rostlo, mezi hlavní výhody patřila transparentnost transakcí, žádné poplatky za manipulaci s bitcoiny, jejich majitelé mohli bohatnout na jeho kurzu. Situace bitcoinu se ubírala až neskutečně dobrým směrem. Kurz byl stále příznivější a jeho hodnota rostla nepředstavitelnou rychlostí.
Stále se tu bavíme o rapidním vzrůstu této měny. Pro vaši představu, v době založení QuadrigyCX (2013), měl bitcoin hodnotu pouhých 100$. Na konci roku 2017, při jeho vrcholu, nabyl neuvěřitelnou hodnotu 20 000$.
Bylo tedy skoro nemožné, aby jen tak ledajaký, obyčejný člověk mohl vlastnit jeden celý bitcoin. Nevlastnili jste bitcoiny po kusech, nýbrž pouze zlomek této kryptoměny.
Aby byl dnešní článek co nejaktuálnější a pro vás zároveň objektivním, zjišťovala jsem hodnotu bitcoinu k dnešnímu dni (18.2.2023) v českých korunách – je to přesně 544 975 Kč. Kurz se mění doslova z vteřiny na vteřinu a jen pro vaši orientaci níže přikládám graf, který můžete sledovat i vy v době, kdy tento článek čtěte prostřednictvím Google vyhledávače. Povšimněte si, jak se hodnota bitcoinu měnila v průběhu dnešní noci.
QuadrigaCX
QuadrigaCX, zpočátku malá firma pro pár přátel, se stala tahounem celého krypto odvětví na poli Kanady. Lidé neměli důvod pochybovat o její důvěrnosti a tak přeměňovali na bitcoiny svoje celoživotní úspory. Celé to totiž bylo mnohonásobně výhodnější než spoření v bance. Všechny tyto invrestory totiž hnaly společné touhy – žádné úrokové sazby, poplatky za vedení účtu, ale hlavně bitcoin představoval způsob, jak bleskově zbohatnou i o desítky procent z vložené částky. Gerrymu se očividně také výrazně dařilo. Skupoval pozemky, nemovitosti, malé ostrovy, pořídil si dokonce i vlastní letadlo. Začal cestovat po světě, dokonce se tajně oženil.
Jedním z oněch důvěřivých lidí se stal i Tong Zou (jeho Youtube kanál, kde celou situaci komentuje, najdete zde). Za bitcoiny vyměnil své celoživotní úspory. Najednou ale začala hodnota bitcoinu rapidně klesat. Tong Zou se podobně jako deseti tisíce jiných investorů začal bát, aby neprodělal ještě více, a tak si chtěl svoje peníze opět převést do dolarové měny. Potvrdil výběr a stalo se – nic. Přesně tak, nic. Čekal již několikátý den a peníze stále nikde. Na internetu začala vznikat diskuzní fóra, kde se shromažďovali lidé, kteří překvapivě, dopadli stejně jako Tong.
Případ nabíral na obrátkách, investoři byli čím dál netrpělivější, agresivnější a podezíravější. Dokonce se této záhady ujalo několik investigativních novinářů.
Osudný den
14. leden se stal pro všechny investory noční můrou. Manželka Geralda Cottena, Jenifer Robertson oznámila na svých sítích drtivou zprávu. Gerry neočekávaně zemřel v indickém Džajpuru.
Všichni byli v šoku. CEO společnosti, která v té době schraňovala 250 milionů kanadských dolarů svých investorů. Což je v přepočtu na české koruny k dnešnímu dni 4,1 miliardy korun, údajně zemřel. Abych situaci nedělala ještě horší, ukázalo se, že Gerry byl jediným, kdo měl přístupové údaje ke svému počítači a tím pádem je nemožné se k penězům dostat.
Bezvýchodná situace
Investoři šíleli vzteky. Celou dobu tento podivný případ provází celá řada nesrovnalostí, a tak měli plné právo mluvit o pochybnostech a nespokojit se s vyjádřením Jenifer. Už jen to můžeme považovat za zvláštní okolnost a ani dodnes Jenny neuvedla konkrétní důvod, proč smrt svého manžela oznámila světu až měsíc po Geraldově úmrtí.
Co hůř, po celý měsíc noví a noví investoři prováděli přes již nefungující firmu, jíž QuadrigaCX nepochybně byla, další vklady. Naopak ti, co chtěli peníze vybrat stále čekali na beznadějnou odpověď.
Okradení lidé neměli nic než svoje domněnky, a tak začaly spekulace. Světem se rozletěla zpráva, že Gerald vůbec nemusí být mrtvý. Údajně si nechal předělat obličej a i s ukradenými 250 miliony se právě ukrývá někde na druhém konci planety.
S tím měli okradení lidé z větší části problém, protože nesrovnalosti a záhady pokračovaly.
Nové teorie
Například na úmrtním listu níže, bylo jeho jméno zapsáno s pravopisnou chybou. To byl také jeden z důvodů, proč někteří tento list zpochybňovali a považovali ho za padělek. Vdova Jenifer také nepůsobila dvakrát věrohodně, a tak se rozšířila teorie o jejich společném spiknutí. Jenny měla údajně zahladit všechny stopy, počkat několik let, až se situace uklidní a následně se opět setkat s Gerrym na odlehlém ostrově. Lidé začali být agresivnější.
Ti nejradikálnější z nich začali Jenny vyhrožovat smrtí. Dokonce musela být policií na nějaký čas ukryta. Vlastně měla důvodný strach o vlastní život, dokud jeden z novinářů po návštěvě Indie neprohlásil Gerryho smrt za prokazatelnou. Ve svém prohlášení sice uvedla, že o tom, jakým způsobem QuadrigaCX pracovala, nemá ani ponětí, nikdo ji však tuto skutečnost nechtěl věřit.
Jak dny plynuly, na povrch se dostaly další informace. Gerald nebyl jediným zakladatelem firmy. Ukázalo se, že měl jistého spolupracovníka s nejasnou minulostí. A to jistého Michaela Patryna. Lidé začali spekulovat o jeho možném podílu nebo dokonce vraždě, kterou se měl dopustit na Gerrym.
Nebudu vás dele napínat. Všechno z toho se ukázalo jako špatné teorie. Z Geralda Cottena, optimistického a na první pohled naivního chlapíka středního věku, se po zdrcujícím zjištění stal psychopat a nenapravitelný gambler.
Když odborníci analyzovali data, narazili na podezřelé falešné účty. Těmto účtům připisoval Gerald falešná aktiva firmy. Byly to nezanedbatelně vysoké částky, prakticky většinové podíly firmy. To potřeboval proto, aby mohl obchodovat s penězi investorů, kteří o tom neměli ani zdání. Jakmile si přišel nový uživatel nakoupit bitcoin výměnou za reálné peníze, připsal Gerry tomuto uživateli měnu falešnou a s penězi daného investora nakládal, jak si zachtěl. Přesněji řečeno, odesílal obrovské částky do jiných společností obchodujících s kryptoměnami a doufal, že na nich vydělá.
Ztracen ve vlastní hře
Jak už jsme si ale vysvětlili, hodnota bitcoinu razantně klesla a Gerald přišel téměř o celé částky, které investoval. Ironické na tom je, že peníze ani nebyly jeho. Investoři měli přirozeně strach a chtěli si své úspory vybrat co nejdříve, dokud nedojde k ještě většímu propadu na burze. Tady už ale nastával kámen úrazu. Gerry neměl, jaké peníze vracet. Pokoušel se vrátit peníze těm nejhlasitějším investorům. Logicky mu pak ale nezbylo na vyplacení těch byť menších, nýbrž mnohem početnějších. Trochu ironicky se Gerry dostal do bludiště, podobně jako na této fotce. Do bludiště, ze kterého nebylo úniku.
Snad ještě skandálnější proto bylo zjištění, že celá QuadrigaCX byla vytvořena již od úplného začátku pro podvody. Gerald Cotten je po smrti a lidem nikdo ukradené peníze nevrátí. Jedinou potěšující okolností na závěr může být snad jen to, že alespoň pravda vyšla na povrch. Někteří skeptici stále nevěří pravdivosti tvrzení, že je Gerry opravdu mrtvý a křičí po exhumaci jeho těla, nicméně je jen v našich představách, jak moc by se daným zjištěním uklidnili.
Tento příběh bych ráda ukončila tím, že i přes objasnění případu stále nacházíme jisté podezřelé nesrovnalosti okolo Gerryho smrti a podvodech ve firmě QuadrigaCX. Můžeme ale jen nechat na čase, zda se někdy dočkáme kompletního vysvětlení.
Užitečné zdroje:
Strhující film na Netflixu, který mě zároveň donutil se o tomto tématu dozvědět něco více a stal se mi velkou inspirací: zde
Foto Geralda v bludišti z videa: zde
Další nejedno zajímavé video o tomto případu: zde a zde