22.6. 2023 se na společné zahradě vily Tugendhat a Löw-Beer v rámci festivalu Meeting Brno uskutečnila diskuze českého prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové s názvem Patříme k sobě?
Téměř všechny moderátorovy otázky se týkaly vzájemných vztahů Česka a Slovenska a obě hlavy státu odpovídaly povětšinou v pozitivech.
Největší potenciál Slovenska vidí Čaputová v tvůrčích a inovativních lidech, kteří ale často odcházejí do zahraničí, a ne vždy se vracejí domů. Na Česku je podle prezidentky inspirující vyšší sebedůvěra, přítomná třeba i v „krásně sebevědomém“ hesle „zlaté české ručičky“. Pavel však dodal, že je Slovensko více hrdé na svou státnost, i když je mladší než ta česká. Jakmile se prý v Česku konverzace odvede od Nagana, vlastenců ubývá.
Co se týče kritiky, Čaputová tvrdí, že Slovensko je nejen polarizované, dokonce fragmentované. I Pavel uznal, že kvalita života v Česku by se mohla vyrovnat zemím, se kterými se srovnáváme. Máme k tomu prý všechny předpoklady.
Dle očekávání padla i otázka, proč prezidentka Slovenska před několika dny uvedla, že nebude znovu kandidovat. Čaputová odpověděla, nemá dostatek sil, aby vedla stát. „V této pozici je nutné vést, a ne se nechat vléct, a já se nechci nechat vléct,“ uvedla ke svému rozhodnutí. „Předpokládám, že Slovensko nestojí a nepadá na jednom člověku a že si slovenští občané vyberou nástupce, se kterým budou vztahy mezi našimi zeměmi pokračovat na té úrovni jako dosud,“ dodal Pavel.
Hlavy státu měly před diskusí setkání pod platanem právě tam, kde se 26. srpna 1992 Klaus a Mečiar sešli, aby vyjednali rozdělení československého státu. Petr Pavel to nazval tzv. Sametovým setkáním a naznačil, že by se mělo jednat o tradici. „Pod stromem na místě, kde se domluvili na sametovém rozchodu, jsme se teď my sametově sešli a domluvili se, že se budeme scházet sametově dál,“ uvedl za potlesku diváků.
Debatu si přišlo poslechnout na 1500 lidí a slovenské prezidentce, která ve středu oslavila životní jubileum, sborově zazpívali Živijó.
Pořadatelé festivalu věnovali oběma prezidentům obraz vily Tugendhat od brněnské umělkyně Eriky Voith. Je rozdělený na dvě poloviny – každý dostal jednu.